Kobieta pisząca na laptopie z leżącym obok stetoskopem

Leczenie Hashimoto – jak stosować leki na niedoczynność tarczycy

Hashimoto to najczęstszy typ zapalenia tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Organizm zaczyna zwalczać tarczycę, co wywołuje przewlekły stan zapalny. Przyczyny choroby nie zostały w pełni poznane, ale lekarze podkreślają, że duży wpływ mają czynniki genetyczne. Jednak, to, że masz chorobę zapisaną w genach jeszcze nie przesądza, że na nią zachorujesz. Chorobę aktywują czynniki zewnętrzne, środowiskowe, takie jak: toksyny, styl życia, infekcje bakteryjne lub wirusowe oraz przede wszystkim stres. Celem leczenia hashimoto jest zatrzymanie postępu choroby oraz zmniejszenie objawów niedoczynności tarczycy.

Spis treści

Hashimoto: rozpoznanie choroby

Do objawów niedoczynności zaliczymy: 

W przypadku zauważenia objawów sugerujących niedoczynność tarczycy, trzeba zgłosić się do lekarza. Wykrycie choroby jest szczególnie ważne u kobiet, które planują ciążę. W celu potwierdzenia niedoczynności tarczycy wykonuje się badania hormonalne

Pierwszym krokiem przy podejrzeniu choroby tarczycy, powinno być oznaczenie tzw. trójki tarczycowej, czyli TSH, FT3 oraz FT4. Taki zestaw badań pozwala na dokładną ocenę, pracy tarczycy. Jawną postać niedoczynności tarczycy rozpoznamy po zwiększonym stężeniu TSH oraz zmniejszonym stężeniu FT3 i FT4. Istnieje także postać utajona, w której dochodzi do zwiększenia stężenia TSH, a FT3 i FT4 jest prawidłowe.

Zobacz, dlaczego samo TSH, to za mało, aby zdiagnozować hashimoto >> 

Kolejnym niezbędnym badaniem do rozpoznania hashimoto jest USG tarczycy. Pozwala ono określić jej rozmiar, strukturę oraz wykryć ewentualne guzki. U wielu osób z hashimoto obserwuje się zmniejszoną echogeniczność. Jednym z dodatkowych badań w przypadku stwierdzenia guzków jest biopsja cienkoigłowa (BAC) lub badanie histopatologiczne.

Cechą charakterystyczną dla choroby Hashimoto jest również podwyższenie przeciwciał tarczycowych anty-TPO oraz anty-TG, które należy zbadać w kolejnym etapie diagnostyki.

Rozsypane kapsułki i tabletki na jasnej powierzchni, z korkową podkładką na środku

Choroba Hashimoto – leczenie

Niestety, nie ma skutecznej metody leczenia, która zahamuje proces niszczenia tarczycy. Terapia w hashimoto polega więc na leczeniu niedoczynności tarczycy i przyjmowaniu brakujących hormonów. Warto jednak pamiętać, że proces niszczenia tarczycy można zatrzymać poprzez zmianę stylu życia, czyli:

  • odpowiednią dietę, 
  • suplementację, 
  • aktywność fizyczną,
  • sen,
  • wyregulowanie rytmu dobowego 
  • oraz zadbanie o stres i emocje

Kuracja polega na przyjmowaniu lewotyroksyny – syntetycznej formy hormonu, która działa tak samo, jak hormon naturalnie wytwarzany w tarczycy. Na polskim rynku znajdziemy kilka preparatów na bazie lewotyroksyny, które mogą nieznacznie się różnić efektem. Lekarze zalecają przyjmować na stałe jeden preparat. Dawka leku jest dopasowana indywidualnie do pacjenta na podstawie stopnia niedoczynności tarczycy i współistniejących chorób.

Lewotyroksynę należy przyjmować regularnie o tej samej porze, na czczo. Jeśli przyjmujesz hormon rano, najlepiej zrobić to około 60 minut przed posiłkiem (jeśli do śniadanie pijesz kawę, wydłuż odstęp nawet do 2-3 godzin). Część pacjentów przyjmuje leki na noc. Ważne, aby wtedy również być na czczo, tzn. około 3-4 godzin po ostatnim posiłku. Wyjątkiem jest przyjmowanie hormonu w formie płynnej – wtedy nie trzeba zachowywać odstępu w ogóle. Regularne przyjmowanie leku pozwoli unormować stężenie TSH i powrócić do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Dowiedz się więcej o tym, dostępnych lekach na hasimoto i niedoczynność tarczycy i zasadach ich prawidłowego przyjmowania >>

Decyzję o podjęciu leczenia w przypadku utajonej niedoczynności tarczycy podejmuje lekarz, analizując dokładnie przypadek pacjenta. Dawkę leku można modyfikować tylko po wykonaniu okresowych badań. Dlatego pamiętaj, aby nigdy nie zwiększać, ani nie zmniejszać dawki leku na własną rękę. Co kilka miesięcy trzeba wykonywać badania okresowe i udać się na wizytę kontrolną do lekarza prowadzącego.

W przypadku większości pacjentów leczenie hashimoto przebiega ambulatoryjnie. Niektóre przypadki wymagają jednak leczenia szpitalnego. Mowa głównie o osobach z ciężką niedoczynnością lub współistniejącymi poważnymi chorobami.

Jak uniknąć zachorowania na hashimoto?

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy jest uwarunkowane genetycznie, zatem nie mamy wpływu na wystąpienie choroby. Jeśli w Twojej rodzinie występowało to schorzenie, powinnaś informować o tym lekarza nawet podczas leczenia innych chorób. Niektóre leki (np. amiodaron) mogą bowiem nasilać lub wywołać objawy hashimoto. 

Osoby będące w grupie ryzyka powinny regularnie badać minimum stężenie TSH oraz być uważnym na pojawiające się ewentualne objawy. Jeśli się pojawią, należy zbadać całą trójkę tarczycową. Szybka reakcja na chorobę oznacza niedopuszczenie do wystąpienia ciężkich objawów. 

Z naszym ankiet wynika, że u ponad 90% osób chorujących na hashimoto stres był czynnikiem wyzwalającym chorobę lub, gdy już wystąpiła, zaostrzającym jej objawy. Przebieg choroby nasilają także nadmiar jodu w diecie, niedobór selenu, terapia solami litu lub cytokinami. Dość często podawaną przyczyną nasilenia objawów są również częste nawracające infekcje w organizmie.

Cztery plastikowe przezroczyste pojemniki z przygotowanymi posiłkami, zawierające biały ryż, ciecierzycę, falafele, pieczone ziemniaki, kolorowe warzywa

Dieta jako jeden ze sposobów leczenia hashimoto oraz niedoczynności tarczycy

Pełnowartościowa i zbilansowana dieta to podstawa leczenia w przypadku osób z hashimoto i niedoczynnością tarczycy. Odpowiedni dobór i proporcje produktów pozwolą ograniczyć rozwój choroby oraz zmniejszyć ilość objawów. 

Do najważniejszych zasad w diecie na hashimoto i niedoczynność tarczycy należą:

  • unikanie surowych diet, 
  • regularne spożywanie posiłków, 
  • picie 2 litrów wody, 
  • duża ilość warzyw i owoców w diecie,
  • spożywanie pełnoziarnistych produktów. 

Istotny jest również podział białka, tłuszczy oraz węglowodanów. Najlepszym źródłem białka będzie chude mięso, głównie drób i wołowina oraz jaja i produkty mleczne. Wartościowe źródło białka to także fasola czy groch. W przypadku tłuszczy, najlepiej wybierać wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 wspomagające tarczycę. Źródłem węglowodanów powinny być produkty o niskim indeksie glikemicznym, stabilizujące poziom glukozy we krwi. Niezbędne jest także dostarczanie odpowiedniej ilości jodu, cynku, selenu, żelaza i witaminy D. Jeśli nie jesteś uczulona na laktozę i gluten może spożywać produkty je zawierające. 

Wiemy, że wdrożenie zasad zdrowego żywienia w codziennym, zabieganym życiu może być wyzwaniem. Jeśli potrzebujesz w tym obszarze wsparcia, zapoznaj się z naszą ofertą gotowych jadłospisów dla osób z chorobą Hashimoto, insulinoopornością czy PCOS. Diety przygotowane są przez dietetyka klinicznego, specjalizującego się w prowadzeniu pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi. Zawarte w nich przepisy są oparte o dietę przeciwzapalną, z niskim indeksem glikemicznym, bez pszenicy i surowego mleka. Wszystkie diety dostępne są w wersjach klasycznych, wegetariańskich i wegańskich na 7 lub 14 dni.

Czasami uzupełnienie wszystkich niedoborów witamin tylko dietą jest niemożliwe. Warto wtedy wprowadzić odpowiednią suplementację, dopasowaną na podstawie wyników badań. Jeśli, mimo przyjmowania suplementów, te niedobory będą nadal występowały, warto wtedy rozszerzyć diagnostykę. Przyczyną nie wchłaniania się witamin mogą być np. chore jelita. Diagnostykę warto poszerzyć zawsze wtedy, kiedy mimo leczenia, odpowiedniej diety, suplementacji i stylu życia, nadal odczuwasz uciążliwe objawy choroby. Mogą być one spowodowane innymi chorobami współistniejącymi.

Jeśli interesują Cię strategie żywieniowe i zdrowotne, które mogą pomóc Ci wyciszyć stan zapalny, pozbyć się nadmiernych kilogramów i opuchlizny oraz osiągnąć równowagę hormonalną zapraszamy do udziału w naszym szkoleniu Jak ogarnąć hashimoto i niedoczynność za pomocą diety…i nie tylko.

Styl życia a leczenie hashimoto

Choroba Hashimoto i niedoczynność tarczycy nie musi być odczuwalna na co dzień dzięki zmianie stylu życia. Wystarczy przestrzeganie zaleceń lekarza, regularne przyjmowanie leków i odpowiednia dieta. Dużą rolę w rozwoju choroby i nasileniu objawów ma także stres oraz rozregulowanie rytmu okołodobowego. My z doświadczenia wiemy, że uregulowanie rytmu okołodobowego – kładzenie się spać około 22 i wstawanie po 7-8 godzinach, a także praca nad emocjonalną stroną hashimoto przyniosło nam najlepsze efekty. Dopóki nie popracujesz nad swoimi emocjami, nie zadbasz o swoje potrzeby, będziesz żyła w przekraczającym środowisku i nie zredukujesz skutków działania stresu, to nawet najlepsze leki i suplementy nie przyniosą oczekiwanego efektu.

Jeśli nie radzisz sobie z emocjami, towarzyszy ci codzienny stres, zauważasz natężenie objawów hashimoto i chcesz to zmienić, ale nie wiesz od czego zacząć, zapraszamy cię na 3-godzinne szkolenie, podczas którego poznasz bardzo skuteczne metody obniżające napięcie i prowadzące do wyciszenia objawów Twojej choroby.

Hashimoto i niedoczynność tarczycy – czy wyleczenie jest możliwe?

Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy muszą leczyć się systematycznie i być pod czujnym okiem endokrynologa. Część chorych przerywa terapię w momencie powrotu TSH do normy. To ogromny błąd, ponieważ leczenia nie powinno się przerywać. Poziom TSH utrzymuje się na właściwym poziomie tylko dzięki regularnemu przyjmowaniu lewotyroksyny. W przypadku przerwania kuracji poziom hormonu ponownie się podwyższy. 

Celem leczenia w przypadku choroby Hashimoto jest więc zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby poprzez obniżenie stanu zapalnego, doprowadzenie organizmu do równowagi i niwelowanie objawów. U pacjentów z hashimoto wzrasta również ryzyko zachorowania na inne choroby autoimmunologiczne. Konieczne jest zatem wykonywanie okresowych badań. Choroby Hashimoto, według aktualnych badań, nie da się wyleczyć, ale można tę chorobę doprowadzić do remisji i nie odczuwać uciążliwych objawów.

Weź udział w szkoleniu “Ogarnij tarczycę. Pokonaj hashimoto i niedoczynność”, z którego skorzystało już ponad 4 tysięcy osób i uporządkuj swoją wiedzę o chorobie Hashimoto. Opowiemy jak poradziłyśmy sobie z chorobą i dostarczymy Ci praktycznych wskazówek jak obniżyć przeciwciała, pokonać zmęczenie, lepiej spać i osiągnąć stabilność emocjonalną.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie zastępują i nigdy nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top
Koszyk
Twój koszyk jest pusty.
Rozpocznijmy zakupy!
Rozpocznijmy zakupy
0