leki

Jak przyjmować hormony, aby działały, jakie mamy dostępne leki na Hashimoto?

Jesteś tu, bo masz Hashimoto lub pogłębiasz wiedzę na temat tej choroby. Jednym z filarów leczenia jest prawidłowe przyjmowanie leków, które zmniejszą u Ciebie objawy choroby i poprawią samopoczucie. W artykule opowiemy Ci o prawidłowym przyjmowaniu lewotyroksyny, która pomoże Ci w walce z niedoczynnością tarczycy.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

W 90% przypadków niedoczynność tarczycy spowodowana jest chorobą Hashimoto. Lewotyroksyna, którą przyjmujesz, ma działać na niedoczynność tarczycy. Postępowanie w przypadku łagodzenia objawów Hashimoto jest znacznie szersze i wymaga kompleksowych działań. Pamiętaj jednak, że z niedoczynnością tarczycy można normalnie żyć, stosując leki, dietę i prowadząc zdrowy tryb życia. Współczesna medycyna oferuje szerokie możliwości leczenia oraz łagodzenia objawów choroby. Odpowiednio wdrożone leczenie pozwoli przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Leczenie polega na dostarczaniu do organizmu syntetycznych odpowiedników hormonów. Po jakimś czasie od wdrożenia leczenia powinnaś więc zauważyć osłabienie lub ustąpienie objawów choroby. Należą do nich:

– problemy z utrzymaniem masy ciała,
– szybkie męczenie się,
– senność,
– zaburzenia miesiączkowania,
– osłabienie libido,
– wypadanie i łamliwość włosów,
– suchość skóry,
– spadek nastroju i depresja,
– zaburzenia pamięci,
– częste zaparcia,
– częste odczuwanie zimna,
– i wiele innych objawów, które można przypisać różnym schorzeniom.

Jakie leki stosuje się w leczeniu niedoczynności tarczycy?

Powinnaś wiedzieć, że wszystkie leki przepisuje lekarz na podstawie wyników badań, objawów oraz nasilenia choroby. Na rynku dostępne są dwa rodzaje leków na niedoczynność tarczycy: Euthyrox i Letrox. Oba produkty zawierają syntetyczny odpowiednik tyroksyny (T4), czyli lewotyroksynę. Lekarz dobierze dla Ciebie odpowiednią dawkę hormonu, która pozytywnie wpłynie na organizm i zmniejszenie lub zanik objawów niedoczynności tarczycy. Warto wspomnieć, że dawka jest uzależniona od Twojego wieku, masy ciała, stanu zdrowia czy poziomu produkcji hormonu T4.

Euthyrox występuje w następujących dawkach: 25 µg, 50 µg, 75 µg, 100 µg, 112 µg, 125 µg, 150 µg, 175 µg. Letrox natomiast znajdziesz w takich dawkach: 50 µg, 75 µg, 100 µg, 125 µg, 150 µg. Leki te różnią się wypełnieniem.

Na rynku farmaceutycznym znajdziesz również nowoczesne preparaty łączone, które stosuje się w leczeniu niedoczynności tarczycy. Novothyral zawiera dwa syntetyczne hormony tarczycy: lewotyroksynę (T4) i liotyroninę (T3). Lek wykazuje dużą skuteczność podczas codziennego stosowania. Główne zalety to: zwiększenie podstawowej przemiany materii, przyspieszenie przemiany węglowodanowej, dobroczynny wpływ na czynności serca, mózgu i układu krążenia. Początek działania następuje po 3-5 dniach.

Najpopularniejsze błędy podczas przyjmowania leków

Ta mała, biała tabletka jest bardzo ważna podczas zmagań z objawami choroby Hashimoto. Bez przyjmowania leków znacznie trudniej uregulować gospodarkę hormonalną. Musisz pamiętać, że samo zażycie leku jest połową sukcesu. Zastanawiasz się pewnie, co stanowi drugą połówkę? Otóż odpowiednie przyswajanie! Wiele osób przyjmujących leki popełnia z pozoru błahe błędy, które mają duże znaczenie dla skuteczności leczenia. Chcesz poczytać jakie to błędy?

1. Popijanie tabletki sokiem lub mlekiem

Na ulotce leków na niedoczynność tarczycy znajdziemy informację, że tabletkę powinniśmy popić niewielką ilością wody. Szczególnie unikaj soku grejpfrutowego oraz pomarańczowego, które znacznie obniżają absorpcję tabletki.

2. Przyjmowanie leku razem z suplementami

Suplementacja jest świetną opcją, ale powinnaś przestrzegać pewnych zasad. Pamiętaj, aby zrobić przynajmniej 3-godzinną przerwę między hormonami tarczycy a suplementem diety. Badania wykazały, że niektóre minerały mogą zaburzyć wchłanianie leku i osłabiają jego działanie.

3. Picie kawy krótko po zażyciu hormonu

Przeprowadzone badania wykazały, że kofeina zaburza wchłaniania hormonu tarczycy, czyli lewotyroksyny. Kawę możesz wypić co najmniej 2 godziny po przyjęciu leku.

4. Nieodpowiednia dieta

Duża zawartość błonnika w diecie może zaburzyć wchłanianie leku, czyli obniżyć skuteczność leczenia. Staraj się dobierać posiłki ostrożnie lub skonsultuj się z dietetykiem, który ułoży dietę dopasowaną do Ciebie i potrzeb Twojego organizmu.

5. Leczenie innych chorób i zaburzeń

Jeśli leczysz jakieś inne choroby, powinnaś wspomnieć o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu. Specjalista podpowie Ci, jak długie przerwy powinnaś robić pomiędzy konkretnymi lekami.

Badania pokazują, że 30% leku na tarczycę nie wchłania się, nawet wtedy, gdy był zażyty na czczo. Zadbaj o prawidłowe przyjmowanie leków, aby zapewnić sobie, jak najlepsze ich działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top