Objawy psychiczne w Hashimoto, czyli dlaczego jestem ciągle zmęczona?

Czy czujesz się ciągle zmęczona? Tak, że „odcina ci prąd”? Wstajesz rano i jedyne o czym marzysz to powrót do łóżka? Niezależnie od tego, ile śpisz, ciągle czujesz się jakbyś była nie wyspana? Zdarza ci się, że nie masz siły i motywacji do zrobienia najprostszych czynności? Tyjesz z powietrza? Puchniesz i czujesz się coraz ciężej? Czujesz, że nie dajesz już rady emocjonalnie i to osłabienie cię nokautuje? Nie masz ochoty na seks? Sprawdź jakie są objawy psychiczne w chorobie Hashimoto!

Objawy psychiczne w Hashimoto

Coraz więcej ludzi skarży się na tego typu dolegliwości psychiczne. Cierpisz ty, twój partner, rodzina, a i w pracy koncentracja już nie ta sama. Jeśli na dodatek masz zwolniony metabolizm, tyjesz, masz trudności z chudnięciem i jesteś wiecznie zmęczona, powinnaś jak najszybciej się tym zająć i sprawdzić co dzieje się z twoim organizmem. 

objawy psychiczne w Hashimoto

 

Ratunku, co się dzieje z moimi włosami. 

Coraz więcej kobiet zaczyna mieć, obok zmęczenia, poważny problem z jakością włosów. Bardzo często do objawów psychicznych już wymienionych zaczynają dochodzić wypadające garściami włosy, nadmiernie sucha skóra, nietolerancja zimna, „mgła mózgowa”, stany depresyjne, zaparcia, ból stawów, sztywność mięśni i inne.

 

Co się ze mną dzieje? 

Teoretycznie te objawy można przypisać do wielu chorób i dolegliwości. Przez to też, choroby te, są późno diagnozowane, ponieważ długo szuka się ich źródła. Wiele osób przez lata lekceważy taki stan rzeczy. Kojarzą stan zmęczenia tylko z nadmiernym wyczerpaniem fizycznym i rzadko kiedy przychodzi im do głowy, że ich ciała zaczynają chorować, a nasze słabe samopoczucie to efekt postępującej choroby. Wiele osób nie ma świadomości, że w jego organizmach może się rozwijać stan zapalny, może mieć bardzo duże niedobory a gospodarka hormonalna jest totalnie zaburzona. Dlatego, jeśli twój stan cię niepokoi, powinnaś udać się do lekarza i poprosić o skierowanie na badania.

wypadanie włosów w Hashimoto

Co jest źródłem mojego złego samopoczucia? 

Przyczyn permanentnego zmęczenia może być wiele. Od złego stylu życia, po wszelkiego rodzaju choroby. My wspieramy kobiety w dość konkretnym obszarze, bo same zostałyśmy ofiarami tych dolegliwości. Dziś czujemy się dobrze, a część objawów minęła. Zajęło nam to wiele czasu, bo nie wiedziałyśmy przez długi czas, co jest odpowiedzialne za nasz stan zdrowia, jakie badania zrobić, co suplementować i na co tak naprawdę chorujemy. Na całe szczęście lata poszukiwań, odpowiedni  specjaliści i diagnoza została postawiona. Jak się okazało, źródeł naszego samopoczucia było wiele. Ale o tym później. 

 

O czym mowa? 

Mowa o chorobie, na którą dziś choruje 1,5 mln Polek. Chorobie, która przez lata była bagatelizowana społecznie. No bo jak tu mówić o chorobie, jak ktoś ciągle mówi, że jest zmęczony? Niech wypocznie. Tak do tej pory była postrzegana, jako wymówka, moda i trend. Modnie jest być chorym . Na co? Na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Zwane inaczej Hashimoto

tarczyca

Hashimoto dotyka coraz młodsze kobiety! 

Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy stwierdza się aż u 22% populacji, a najczęstszą chorobą tarczycy jest Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. 

Chorują na nią głównie kobiety (95%), ale coraz częściej ta choroba dotyczy mężczyzn (5%). Te dysproporcje widać również na naszych szkoleniach. Jeszcze kilka lat temu, w różnych opracowaniach, można było znaleźć informacje, że na Hashimoto chorują głównie kobiety starsze. Ta sytuacja zmieniła się diametralnie. Prawdopodobnie w wyniku lepszej diagnostyki oraz łatwiejszego dostępu do wiedzy samych zainteresowanych. Przez nasze szkolenia przewinęło się już kilka tysięcy kobiet, a w grupie wsparcia na Facebooku mamy prawie 15 tys. członków. Średnia wieku jaką obserwujemy to 25 – 44 lat. Jak widać są to osoby młode i w sile wieku.

 

Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto?

Podstawowe badania, jakie prawdopodobnie otrzymasz od lekarza to: TSH, FT3 i FT4. Kiedy TSH wyjdzie podwyższone lekarz może zdecydować o poszerzeniu diagnostyki. Z doświadczenia, wiedzy i po wielu rozmowach z lekarzami endokrynologami wiemy, że te 3 badania nie wystarczą, aby zdiagnozować Hashimoto. Aby mieć pełny obraz pracy tarczycy i mieć pewność, że Hashimoto u ciebie wystąpiło, do powyższych badań, powinnaś dołączyć przeciwciała ATPO, ATG oraz USG tarczycy. Dopiero ten komplet da ci prawidłową diagnozę. A raczej lekarzowi endokrynologowi, do którego powinnaś się udać z wynikami badań.

 

Zmęczenie to nie tylko Hashimoto!

Ciągłe zmęczenie w Hashimoto jest najczęstszym objawem wskazywanym przez osoby chorujące. Zrobiłyśmy ankietę, w której wzięło udział prawie 600 osób. Nasze live`y i webinary w temacie zmęczenia biły rekordy popularności. To pokazuje tylko, z jak dużym problemem mamy do czynienia. Czy tylko Hashimoto odpowiada za zmęczenie? Okazuje się, że nie tylko. Wiele osób, po wyrównaniu hormonów i przyjmowaniu leków, nadal czuje się źle i nie zauważa poprawy stanu swojego zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? Otóż przy chorobie Hashimoto często występują niedobory witamin i mikroelementów, które również wpływają na zmęczenie. Najczęściej występujące niedobory to: witamina D, witamina b12 i ferrytyna. Sprawdzenie poziomu oraz uzupełnienie ich dietą lub suplementacją, znacznie poprawia jakość życia.

Kolejną przyczyną zmęczenia i senności mogą być choroby oraz zaburzenia współistniejące, np. zaburzenia gospodarki węglowodanowej, które dotykają wiele osób zmagających się z chorobami autoimmunologicznymi czy tarczycy. Najczęściej występującym zaburzeniem metabolicznym jest insulinooporność. Główne jej objawy to zmęczenie i senność, szczególnie po posiłkach, tycie czy obniżony nastrój. 

Bardzo często mylimy też zmęczenie ze spadkiem samopuczucia pod kątem emocjonalnym. Co to oznacza? Oznacza to, że oprócz normalnego fizycznego wyczerpania mogły na dopaść również symptomy depresyjne. Z naszych doświadczeń wiemy, że towarzyszą one często osobo chorującym na Hahsimoto. 

 

Jak widać, przyczyn zmęczenia może być wiele. Jeśli zauważasz u siebie przewlekłe zmęczenie, to nie bagatelizuj tego i nie zrzucaj na karb pracy czy życia w pośpiechu. Oczywiście styl życia ma tutaj ogromne znaczenie, ale nie tylko on ma nie wpływ. Hashimoto jest coraz częściej diagnozowaną chorobą i jeśli podejrzewasz, że możesz się z nią zmagać, wykonaj badania, o których wspominałyśmy wyżej.

badania

 

Wszystko co powinnaś wiedzieć, aby zacząć zdrowieć!

Wiemy, że obecnie trudno jest dostać się do lekarza i przeprowadzić konieczne badania. Dlatego musisz wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie. Możesz zrobić wiele, aby sobie pomóc, w oczekiwaniu na wizytę u lekarza. Na naszej stronie www.ogarnijhashimoto.pl znajdziesz wiele artykułów w temacie choroby, ebooki dotyczące diety i interpretacji badań, a na naszym kanale na YT i w grupie na FB udostępniamy wiele bezpłatnych materiałów, z których możesz dowiedzieć się, jak radzić sobie z Hashimoto. Prowadzimy również szkolenie online „Ogarnij Hashimoto w 6 miesięcy”, które jest naszym najbardziej popularnym szkoleniem. To 7h  kompendium wiedzy, gdzie znajdziesz wszystko, co powinnaś wiedzieć o Hashimoto, aby zacząć zdrowieć.

 

Pamiętaj nie lekceważ objawów psychicznych Hashimoto. Weź odpowiedzialność za swoje zdrowie, wspieraj siebie, aby zapobiegać postępowi choroby. 

POBIERZ NASZ BEZPŁATNY EBOOK – KLIKNIJ

 

Pokaż znajomym:
Facebooktwitterlinkedin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top